شما اینجا هستید: خانه » مدل لباس » استفاده از فیبر نوری برای تهیه پارچه های نورانی

استفاده از فیبر نوری برای تهیه پارچه های نورانی

استفاده از فیبر نوری برای تهیه پارچه های نورانی

شهر پراتو ایتالیا مجموعه ای از کارگاه ها و کارخانه های پارچه بافی است. این شهر حتی موزه ای دارد مختص به تاریخ هنر نساجی. به همین دلیل شهر پراتو بهترین محل برای در هم تنیدن دانش پرقدمت صنعت نساجی ایتالیا با فن آوری دیجیتال برای تولید نسل جدیدی از “پارچه های هوشمند” است.
در این شهر شرکت “لومینکس”(Luminex) دست به ابتکاری تازه زده و پارچه های نورانی را با استفاده از فیبرهای نوری و الیاف معمولی نساجی تولید کرده است.
کریستیانو پروتزی، از شرکت لومینکس می گوید: “از جمله مواد تشکیل دهنده پارچه هوشمندی که تولید کرده ایم فیبر نوری است اما جنبه فنی رسیدن به این پارچه را نباید فراموش کرد. در روشی که ما استفاده کرده ایم فیبرهای نوری توسط دیودهای نورانی که بازدهی بالایی دارند، درخشان شده است.”

لومینکس پوشاک “نورانی” مختلفی را به بازار عرضه کرده است. شال، شلوار و پیراهن مردانه که مانند ستاره های شب می درخشند. متقاضیان پوشاک درخشان لومینکس فقط کسانی نیستند که به دنبال لباس برای پوشیدن در شب نشینی ها هستند.

آقای پروتزی می گوید: “استفاده های گسترده ای از این پارچه هوشمند می شود. در جشن ها، برای تهیه تزئین آلات و مبلمان و غیره. اما پارچه هوشمند ما مصارف مهم تری هم دارد. از این پارچه نورانی برای تهیه اونیفورم نیروهای پلیس و خدمات امدادرسانی نیز استفاده می شود.”
جای شک نیست که این فن آوری تازه می تواند در شرایطی که به دلیل کاهش نور دید کافی وجود ندارد – مثلا در هوای مه آلود یا پوشیده از دود – جان افراد را نجات دهد.
در حالی که واردات محصولات ارزان قیمت از چین صنعت نساجی بسیاری از کشورها، از جمله ایتالیا، را با دشواری روبرو کرده است، استفاده از فن آوری دیجیتال در تولید پوشاک احتمالا صنعت نساجی شهر پراتو را نیز نجات خواهد داد.

منبع: ای تی ایران

The post استفاده از فیبر نوری برای تهیه پارچه های نورانی appeared first on جامه نامه.

استفاده از فیبر نوری برای تهیه پارچه های نورانی


مدل لباس