شما اینجا هستید: خانه » مدل لباس » مدهای آینده

مدهای آینده

مدهای آینده

در ساعت ۱۲:۳۰ روز ۲۳ مهرماه ۱۳۹۶ در گروه طراحی پارچه و لباس دانشکده شریعتی، جلسه دفاعیه پایان نامه خانم زهرا مرعشی فر در مقطع کارشناسی طراحی و دوخت، تحت عنوان مد در آینده با حضور جمع کثیری از دانشجویان و اساتید گروه برگزار شد.

این پایان نامه به راهنمایی و هدایت اساتید سرکار خانم دکتر الهی و سرکار خانم اسدی انجام گرفته بود.

جلسه با دو سوال کلیدی آغاز شد:

ایا به نظر شما تا سی سال آینده چرخ خیاطی باقی می ماند؟

به نظر شما تا چند سال دیگر انسان ها لباس تولید می کنند؟

در ادامه اشاره شد که در قرن نوزده چرخ خیاطی تحولاتی را در تولید لباس ایجاد کرد و در قرن بیستم کشف نایلون باعث تحول در تولید لباس شد.

چرخ خیاطی های اولیه
چرخ خیاطی های اولیه
چرخ خیاطی های اولیه
چرخ خیاطی های اولیه

در ادامه سوالی مطرح شد تحت این مضمون که در قرن۲۱ چه ابزار ها و فناوری هایی باعث تحول در تولید لباس خواهند شد؟

در این جلسه به پنج مورد از فناوری ها و ابزارهای آینده در تولید لباس اشاره شد.

۱. ربات هایی که از صفر تا صد یک لباس را بدون دخالت انسان آماده می کنند.

۲. تکنولوژی هایی در لباس که نشان دهنده این مسئله است که در آینده انتظار انسان ها از لباس داشتن قابلیت های هوشمند است. در آینده لباس ها باعث پیشرفت زندگی افراد می شوند و نیازهای فردی و روانی افراد را برطرف می کنند. از خود نور، صدا و الکتریسیته ساتع می کنند و بر اساس خلق و خو، ناراحتی و خوشحالی تغییر می کنند.

تکنولوژی هایی که در شرایط مختلف محیطی تغییر حالت می دهند.(تبدیل پارچه نازک به ضخیم و برعکس)

پیدایش لباس هایی با نام تیشرت های سخنگو دارای ابزار الکترو مغناطیسی که احساس انسان را درک و عکس العمل نشان می دهند.

تکنولوژی هایی که به بخش درمان نیز کمک می کند. لباس هایی که اطلاعات سلامت را به آسانی در اختیار افراد یا پزشک معالج قرار می دهند.

۳. تولیدات سه بعدی که ایده پرینترهای سه بعدی در لباس از سال۱۹۵۰ م توسط چارلز هال (Charles Hull) مطرح شد و از سال۲۰۰۱ م با متریال های مختلف وارد لباس شد. در سال۲۰۱۳ م پرینتری توسط دانشجویان دانشگاه سانفرانسیسکوی امریکا تولید شد که قادر به تولید لباس با الیاف پارچه بود. این پرینتر الکترولوم نام داشت.

پرینترهای سه بعدی اولیه
پرینترهای سه بعدی اولیه

 

پرینترهای سه بعدی اولیه
پرینترهای سه بعدی اولیه

۴. لباس هایی همسو با طبیعت نشان دهنده این مسئله است که دوره ی استفاده از منابع طبیعی مثل قطع درختان و پوست حیوانات به پایان رسیده است. باید موادی جایگزین آنها شوند. که خود رشد کنند، ترمیم شوند، جاذب آب، ضد بو و التیام بخش باشند. مثل لباس هایی که مانند قارچ و باکتری رشد کنند و به طبیعت آسیب نرسانند. در حال حاضر یک شرکت بریتانیایی لباس هایی همسو با طبیعت تولید کرده که بدون ایجاد آلودگی در آب حل می شوند.

۵. نور در لباس که شروع این تکنولوژی سال۱۸۸۳ م بود. نمایشگاهی در نیویورک به نام روح الکتریسیته برگزار شد. این لباس دارای تزیینات الماس در تاج و لباس بود. در لابه لای این الماس ها چراغ های کوچکی قرار گرفته بودند و با یک کلید روشن و خاموش می شدند. این لباس به رنگ زرد بود. در سال۱۸۸۸م  بیولومینانس به معنای نور سرد اختراع شد. ایده شکل گیری آن از موجودات زنده مانند قارچ های منور، عروسهای دریایی و کرمهای شب تاب بود.

خاصیت نوردهی عروس دریایی
خاصیت نوردهی عروس دریایی

لومینکس در سال ۲۰۰۲ م یک پارچه ی نوری بود که توسط شرکت استابیووکئن(Caen-Spa و Stabio Textile-Spa ) در ایتالیا در بخش هوا و فضا تولید شد. در این پارچه الیاف نوری در بافت پارچه بکار رفته بود.

پس از توضیحات خانم مرعشی فر لباس عروسی که در طراحی و آماده سازی آن از تکنولوژی لومینکس استفاده شده بود رونمایی شد که مورد استقبال بی نظیر بینندگان قرار گرفت.

زهرا مرعشی فر

The post مدهای آینده appeared first on جامه نامه.

مدهای آینده


مدل لباس